101 Okey Nasıl Oynanır

tarafından
502
101 Okey Nasıl Oynanır

101 Okey Nasıl Oynanır

101 okey nasıl oynanır, bu videomuzda sizlere okey nasıl oynanır, ceza ve diğer puanlar nasıl yazılır, oyun nasıl açılır, perler nasıl açılır gibi oyunun tüm kurallarını detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Bu videoyu izledikten sonra sizde 101 okey oyununun tüm kurallarını ve nasıl oynandığını öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca katlamalı ve katlamasız yüzbir nasıl oynayacağınız detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bunun haricinde 101 okey tabelası nasıl tutulur gibi bilgilerde içermektedir.

101 okey son zamanlarda internet ve oyun salonlarında oldukça sık oynanan bir oyun haline gelmiştir. İnsanlar belli aralıklarla yeni eğlence arayışları arasına girerler bugün düz okey oynamayı sevenler yarın 101 okey oyunundan daha fazla keyif almaya başlarlar. Yakın zamanımızda bu seçenek 101 okey oyunu olarak belirlenmiştir ve herkes tarafından sıklıkla oynanmaktadır. Sizde 101 okey oynamayı öğrenerek kendinize bu eğlencenin içinde yer bulabilirsiniz. Arkadaşlarınız sizlere 101 oynayalım teklifinde bulunduklarında onlara olumlu cevap verebileceksiniz videoyu baştan sonuna kadar detaylı olarak dinleyerek. Ve izleyerek okey 101 nasıl oynanacağını öğrenmiş olacaksınız.

101 okey oyununu öğrenmeye başlamadan önce sitemiz yardım kategorisinde yer alan düz okey nasıl oynanır makalesini izleyerek ve okuyarak öğrenin ardından bu makaleye geçmeniz faydanıza olacaktır. Düz okey oynamayı bilmeden yüz bir okeyi öğrenmeniz oldukça zordur.

Okey 101 kurallar

Okey 101 4 oyuncu ile oynanır. Oyundayken imkan olduğu kadar az puan yiyerek oyunu bitirmektir. Oyunlar sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunu kazanır. Puanlar ıstakada kalan persiz taşların üzerindeki sayılarla hesaplanır.

Oyun yığından çekecek taş kalmana kadar veya birisi elini açana kadar sürer . Oyun belli sayıda turlardan oluşur (örnek: 3, 5, 7, 9 veya 11 tur).

Per nasıl yapılır ve el nasıl açılır

Elinizi açabilmeniz için en az yüz bir sayınız olmalıdır. El açarken ellinizde aynı numaralı değişik renklerden 3 veya 4 adet set (örnek olarak siyah 8, kırmızı 8 ve bir tane de mavi 8) veya aynı renklerden sıralı sayı seti (örnek olarak yeşil 10,11,12) olmalıdır. Bir partide en az 3 taş olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara taş eklenebilmesi için oyuncunun minimum yüz bir  sayısına ulaşarak elini açmış olması aranır. Aynı oyun sırasında hem elinizi açabilir hem de diğer açılmış perlere eklemeler yapabilirsiniz.

Eğer oyuncu kendinden önce atılan taşı alırsa, bu aldığı taşı kullanmak zorundadır. Eğer bu atılan taşı alan oyuncu henüz elini açmamış ise bu taşı aldığı zaman elini açmalı ve açtığı perlerden birinin içinde bu alınan taşı da kullanmış olmalıdır. Bu alınan taşın elinizde ıstakada durmasına izin verilmez. Eğer bu alınan taş  per oluşturmakda veya el açmada kullanılamıyorsa bu taş geri yerine konur ve desteden bir taş çekilir. Bu yanlışlıktan dolayı oyuncuya ceza puanı verilmez.

Çift taşlar kuralı

Oyunu bitirmek için bir başka yöntemde, en az beş çift taş biriktirmektir. Oyuncu bir kez çifte giderek oyun açarsa oyunda bir daha normal bir per açamaz. Ancak diğer oyuncuların açmış oldukları masadaki setlere taş ekleyebilir. Eğer masadaki dört oyuncu da aynı oyun içinde çift açarsa bu tur iptal olur ve yeni oyuna geçilir. Oyunculardan hiç birisi, oyunda ceza puanı almaz.